Dzień Pierwszy

 

Opracowanie: Andrzej Cedro, Zbigniew Judycki
Wydawnictwo: CAN
Format: 165 × 235 [mm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 336
ISBN: 978-83-64587-01-6
Dostępność: duża ilość
Cena: 42,00 zł


Jak różny i na ile osobisty może być nasz stosunek do tego samego wydarzenia pokazuje ta publikacja.
Ten zbiór wspomnień jest "obrazem" emocji związanych z jednym dniem, a właściwie późnym popołudniem i radosnym wieczorem 16 października 1978 roku, kiedy to ogłoszono, że nowym papieżem wybrano kardynała Karola Wojtyłę.
Pamięć bywa zawodna, kiedy próbujemy przywołać wydarzenie sprzed kilkudziesięciu lat, ale wydaje się, że w tym przypadku wyjątkowość zdarzenia sprawiła, że szczegóły tamtego wieczoru oraz emocje żyją w nas po dziś dzień.
Wydawałoby się, że wybór nowego papieża mógł być postrzegany tylko jako wydarzenie z życia kościoła - mamy nowego pasterza. Okazuje się jednak, że wtedy w Polsce wokół tej nowiny skupiły się nadzieje wszystkich Polaków na inny obraz naszego życia i świata, nadzieje zaskakująco różne, którym towarzyszyła przeogromna radość, okazywana sobie nawzajem. Było tak, jakby w jednym momencie znikały wszystkie złe emocje. To był chyba zaczątek poczucia solidarności Polaków, okazanego nieco później - wtedy, kiedy zaczęliśmy stawiać pierwsze kroki w stronę marzeń o innej Polsce.
Wypowiadają się m.in. prezydenci (nawet G. Bush, M. Gorbaczow), wielcy politycy, znani artyści (nie tylko polscy), naukowcy, ale i osoby mało znane publicznie. Często są to niezwykle ujmujące, wzruszające wspomnienia.